KARTALTEPE

Kartaltepe, Lidya Madencilik ve Alacer Gold’un 50/50 sahip olduğu iştirak şirketidir. Şirket, Çöpler Altın Madeni’ne yakın ruhsatlara sahip olup birden fazla altın ve bakır potansiyeli olan sahalar barındırmaktadır; en önemlileri ise Çakmaktepe ve Mavi Altın Kuşağıdır. Çakmaktepe’deki üretim ile birlikte potansiyel hedeflerin geliştirilmesine de devam edilmektedir.

Çakmaktepe, Çöpler’in maden ömrüne katkı sağlamak amacıyla kurulan ilk uydu maden işletmesidir. Şu ana dek 1,6 milyon ton cevher taşınmış, Çöpler’de işlenerek ~70 Koz altın üretilmiştir. 2018’in dördüncü çeyreğinden beri faal durumda olan Çakmaktepe’nin büyüme potansiyeli bulunmaktadır.

Mavi Altın porfiri kuşağı, kuzeyde yeni keşfedilen Ardıç’tan güneyde yer alan Mavidere  Altın – Bakır porfiri yatağına kadar uzanmaktadır. 20 km uzunluk ve 6-7 km genişliğe sahip olan bu alanda birden fazla cevherleşme yatağı  tespit edilmiştir. Bu bölge, gelecekte yapılabilecek muhtemel keşifler ile Çöpler’in oksit üretimine katkı sağlayabilecek ve hatta Lidya/Alacer ortaklığının gelecekte daha da büyümesi için yeni projeler üretmesine olanak tanıyacaktır.